Ova društvena mreža produkt je kineske tehnološke kompanije ByteDance Ltd, a svojim korisnicima omogućava generiranje, oblikovanje i dijeljenje različitog sadržaja. Tik tok je besplatna društvena mreža/aplikacija dostupna za preuzimanje za sve Android i iOS uređaje koja korisnicima omogućuje da postanu ujedno i kreatori sadržaja, odnosno videozapisa u trajanju od minute. Pojedinac koji preuzme aplikaciju na svoj uređaj, kao i kod svih drugih društvenih mreža, mora izraditi vlastiti profil, to jest račun unutar aplikacije, nakon čega nesmetano može objavljivati i pretraživati sadržaj. Atraktivnost i popularnost ove društvene mreže, dovele su i do previranja, diskusija i rasprava o potencijalnom negativnom učinku Tik toka na pojedinca, posebice na djecu i mlade, na privatnost pojedinca, odnosno ugrožavanje iste te širenja dezinformacija, lažnih vijesti i teorija zavjere.
Veliki broj korisnika koji ima otvoren korisnički profil na Tik toku olakšava proces dijeljenja dezinformacija i lažnih vijesti. Također, korisnici su često nesvjesni činjenica da dijele manipulativni i obmanjujući sadržaj smatrajući da proširuju važne i istinite vijesti i informacije svojim bližnjima. Algoritam Tik toka oblikovan je s ciljem da korisnicima mreže prikazuje sadržaj koji je za njih najrelevantniji, odnosno sadržaj koji najčešće pretražuju, gledaju, dijele s drugima, komentiraju ili lajkaju. Također, navedeni algoritam prioritizira sadržaj koji postiže veću popularnost ili viralnost što je često obmanjujući sadržaj ili dezinformacije te lažne vijesti s obzirom na to da upravo navedeno privlači najveću pažnju korisnika te izaziva emocionalnu reakcije. Nadalje, algoritam Tik toka može dovesti korisnika u zabludu, odnosno zatvara korisnike u eho komore u kojima im se neprestano prikazuje isključivo sadržaj koji potvrđuje njihove postojeće stavove i uvjerenja. Navedena izolacija može pojačati utjecaj lažnih vijesti te otežati proces kritičko razmišljanja i razumijevanja različitih perspektiva i razmišljanja što je ključno za borbu protiv dezinformacija. Rezultati istraživanja koje je proveo NewsGuard krajem 2022. godine pokazuju da je 1 od 5 top rezultata pretrage sadrži lažne informacije i dezinformacije.
Kako bi se smanjio postotak dezinformacija, lažnih vijesti te obmanjujućeg i manipulativnog sadržaja na Tik toku pokrenut je globalni program provjere točnosti činjenica na Tik toku. U programu odvija se i suradnja s organizacijama za provjeru činjenica koje je akreditirao IFCSN, a koje identificiraju i provjeravaju točnost sadržaja na navedenoj društvenoj mreži na više od 50 jezika i u više od 100 zemalja diljem svijeta.
Smjernicama zajednice Tik Toka zabranjeno je širenje potencijalno štetnih informacija te bilo kojeg oblika lažnih vijesti i dezinformacija kako bi se korisniku platforme osiguralo sigurno iskustvo u digitalnom prostoru. Ako se pojavi sadržaj koji krši navedeno pravilo, isti biva uklonjen ili biva označen “ne ispunjava uvjete za sažetak novosti”. Centar za sigurnost Tik toka navodi kako surađuje s organizacijama za provjeru činjenica kako bi svojim korisnicima pružili točne i provjerene informacije, onemogućili širenje obmanjujućeg i manipulativnog sadržaja te stvorili siguran digitalni prostor za proizvodnju i produkciju sadržaja. Korisnici Tik toka mogu prijaviti sadržaj ako smatraju da isti krši pravila zajednice ili dijeli dezinformacije, lažne vijesti i obmanjujući sadržaj.
Tik tok je oblikovao značajke koje korisnicima mogu pomoći u identifikacije provjerenog i istinitog sadržaja:
- Provjereno – Uz profil, to jest korisničko ime poznate i slavne osobe često se nalazi plava kvačica koja je svojevrsna verifikacija profila. Navedena oznaka potvrđuje da je navedeni korisnički račun uistinu njihov pravi profil. Kvačicu nije moguće kupiti, već mora biti odobrena od strane Tik tok tima.
- Sadržaj generiran umjetnom inteligencijom – Korisnici koji objavljuju sadržaj kreiran uz pomoć umjetne inteligencije isto moraju i označiti prilikom učitavanja videosadržaja na platformu. Također, Tik tok automatski označava dio sadržaja koji je stvoren uz pomoć AI.
- Neprovjereni sadržaj – Nejasne informacije ili činjenice bivaju označene kao neprovjereno, dok suradničke organizacije za provjeru činjenica sadržaj ne pregleda ili pretraga rezultira kontradiktornostima.
Dodatne informacije o načinima na koji Tik tok štiti svoje korisnike od manipulativnog i obmanjujućeg sadržaja potražite na linku: https://www.tiktok.com/safety/hr-hr/harmful-misinformation-guide.
Provjeri svoje znanje o Tik toku i dezinformacijama:
Cilj kviza je pomoći korisnicima platforme naučiti više o dezinformacijama u digitalnom prostoru Tik toka.
Ovaj kviz osmišljen je u sklopu projekta „Unaprjeđenje kulture provjere činjenica“ kojeg provodi HUOJ u suradnji s medijskim stručnjacima iz Lider media te Ekonomskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu uz financijsku potporu Europske unije – NextGenerationEU.