PODCAST

Podcast #4 Ivo Majerski, Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM)

Autor: Jelena Drobnjak, HUOJ
event 14.03.2025.

Gledatelje i slušatelje uvodi u rad HAKOM-a stavljajući fokus na njezin značaj u procesu provjere informacija.

Ivo Majerski, koordinator za komunikacije Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti (HAKOM), u razgovoru s Andreom Čović Vidović osvrnuo se na važnost i ulogu HAKOM-a u procesu provjere činjenica, kao i na Europsku uredbu o digitalnim uslugama, odnosno Akt o digitalnim uslugama.

Na početku, Majerski ističe nužnost razlikovanja misinformacija i dezinformacija. Misinformacije su nesvjesno podijeljene pogrešne informacije koje nisu proizvedene s ciljem ostvarivanja bilo kakve koristi, dok su dezinformacije maliciozno plasirane lažne informacije s ciljem postizanja određenog cilja. Akter koji plasira dezinformaciju svjestan je njezine lažnosti i njenog potencijalnog utjecaja. Kao primjer, spominje dezinformacije o predsjedničkom kandidatu koje mogu ometati njegovu izbornu pobjedu. Iako predsjednički izbori u Hrvatskoj nemaju isti rizik kao oni u Rumunjskoj, primjerice, zbog uloge TikToka, već imamo primjere gdje su društvene mreže imale značajan utjecaj na javno mnijenje. Kada se govori o stranom uplitanju u demokratske procese, postoji zabrinutost da bi pametno usmjerene vanjske kampanje mogle manipulirati biračkim tijelom i ugroziti demokratski proces.

Govoreći o ulozi HAKOM-a, Majerski objašnjava kako je agencija postala ključna karika u procesu provjere činjenica, odnosno fact checkinga. Europska unija je donijela Akt o digitalnim uslugama, s ciljem učiniti internetski prostor i velike platforme sigurnijima za korisnike.

U razgovoru s moderatoricom, Majerski dijeli svoja očekivanja, smatrajući da će u budućnosti organizacije civilnog društva biti ovlaštene prijavljivati sadržaj koji smatraju nedozvoljenim na platformama te zahtijevati njegovo uklanjanje. Također, predviđa da će postojati državna tijela koja će biti odobrena za obavljanje tih zadataka.

Na kraju, Majerski ističe kako se svaki pojedinac može boriti protiv lažnih vijesti tako da pažljivo pristupa širenju informacija. Kao konzumenti vijesti, važno je da ne širimo sadržaj koji nismo provjerili ili nismo sigurni u njegovu istinitost. Također, svi korisnici mogu prijaviti nedozvoljeni sadržaj svakoj platformi. Iako to ne znači automatsko uklanjanje, prijavljeni sadržaj bit će provjeren, a ako se utvrdi da je lažan, bit će uklonjen.

Financira Europska unija – NextGenerationEU. Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije, kao ni stajališta Agencije za elektroničke medije. Europska unija i Europska komisija ni Agencija za elektroničke medije ne mogu se smatrati odgovornima za njih.