ONLINE EDUKACIJA

Edukacija: Etika komuniciranja u doba umjetne inteligencije, doc. dr. sc. Tvrtko Jolić

Autor: Jelena Drobnjak, HUOJ
event 30.06.2025.
Izvor: Canva

Znate li prepoznati kada razgovarate s čovjekom, a kada s programom? Tko snosi odgovornost za poruke koje umjetna inteligencija odašilje?

Živimo u vremenu u kojem umjetna inteligencija oblikuje sve – od načina na koji komuniciramo do toga kako donosimo odluke, konzumiramo vijesti i razumijemo svijet oko sebe. Umjetna inteligencija donosi brojne koristi, ali i ozbiljne izazove, otvara i niz etičkih te moralnih dilema i pitanja za čovjeka. Deepfake tehnologija, lažni avatari, personalizirani oglasi, algoritmi – granica između autentične komunikacije i digitalne iluzije svakim danom postaje sve nejasnija.

Možete li prepoznati kada je sadržaj koji čitate, gledate ili slušate generirala umjetna inteligencija – a ne čovjek? Znate li kako upotrebljavati alate umjetne inteligencije i koje potencijalne etičke dileme i prijetnje donosi njezino korištenje?

Kroz edukaciju “Etika komuniciranja u doba umjetne inteligencije” naučit ćete:

  • Razumjeti temeljne etičke dileme koje otvara primjena AI u komunikaciji
  • Raspoznati etičke izazove upotrebe AI
  • Prepoznati gdje je granica između korištenja alata umjetne inteligencije i neetične upotrebe
  • Razviti kritičku svijest

Naučite kako koristiti tehnologiju i alate umjetne inteligencije ispravno.

O predavaču:

Dr. sc. Tvrtko Jolić istaknuti je hrvatski filozof, znanstvenik i sveučilišni nastavnik čije djelovanje obuhvaća široki spektar tema – od etike i političke filozofije, preko hermeneutike, pa sve do suvremenih pitanja slobode volje, odgovornosti i međunarodne pravednosti.

Filozofsko putovanje dr. Jolića započelo je na Hrvatskim studijima Sveučilišta u Zagrebu, gdje je 2002. godine diplomirao filozofiju i hrvatsku kulturu, a 2010. obranio doktorsku disertaciju iz filozofije uma i moralne filozofije. Njegov akademski razvoj bio je neprekidno isprepleten sa znanstvenim istraživanjima, nastavnim radom i međunarodnim usavršavanjima. Autor je brojnih stručnih i znanstvenih radova, a iza njega stoji i impresivan niz predavanja na znanstvenim konferencijama u zemlji i inozemstvu.

Organizirao je više od petnaest domaćih i međunarodnih skupova, uključujući prestižne Zagreb Applied Ethics Conferences i simpozije o umjetnoj inteligenciji, pravednosti, vjerovanju, filozofiji jezika i religije. Njegov rad u znanstvenim časopisima kao što su Croatian Journal of Philosophy i Prolegomena dodatno potvrđuje njegovu ulogu kao urednika, komunikatora i ključnog člana filozofske zajednice.

Financira Europska unija – NextGenerationEU. Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije, kao ni stajališta Agencije za elektroničke medije. Europska unija i Europska komisija ni Agencija za elektroničke medije ne mogu se smatrati odgovornima za njih.