KVIZ

Lažne vijesti i provjera izvora

Autor: Jelena Drobnjak, HUOJ
event 27.09.2024.
Izvor: Canva

Digitalna tehnologija i njezini produkt ubrzali su komunikacijski proces te su olakšali pristup i omogućili lako dostupnim informacije i vijesti iz cijelog svijeta.

U vremenu kada su gotovo sve informacije, vijesti i sadržaji dostupni u samo nekoliko klikova mišem po zaslonu pametnog uređaja, razlikovati istinite, provjerene, vjerodostojne informacije od lažnih vijesti, obmanjujućeg i manipulativnog sadržaja postaje izazovno. Također, veliki problem predstavlja i nekontrolirano i prekomjerno dijeljenje različitih sadržaja bez prethodne provjere što otežava analizu i proces donošenja odluka pojedinca, a ujedno smanjuje razinu povjerenja u medijski sadržaj. Zbog velikog broja informacija i sadržaja koji dovodi do prenapučenosti i zagušenosti medijskog i javnog prostora te porasta lažnih vijesti, dezinformacija, manipulativnog i obmanjujućeg sadržaja, sposobnost kritičkog razmišljanja, evaluacije sadržaja te vještine medijske i digitalne pismenosti postaju ključne. Provjera izvora informacija te sadržaja izuzetno je važna ne samo kao sredstvo i alat identifikacije dezinformacija te istovremeno i borbe protiv lažnih vijesti, već i temelj za razvoj, a potom i održavanje informiranog društva. 

Lažne vijesti i dezinformacije za cilj imaju obmanu pojedinaca, a daljnji razvoj digitalne tehnologije koja obuhvaća nove društvene mreže i aplikacije olakšala je njihovo širenje. 

U moru dezinformacija, manipulacije, lažnih vijesti, snalaženje biva otežano, stoga je važno prije dijeljenja sadržaja isti dobro proučiti i analizirati. Potrebno je provjeriti i utvrditi je li izvor vjerodostojan, odnosno pruža li pouzdane i točne informacije. Vjerodostojni izvori provjeravaju činjenice prije njihove objave, nepristrani su te poštuju etičke standarde struke. Nadalje, u slučaju pogrešaka iste pravovremeno ispravljaju. Još jedna karakteristika vjerodostojnih medija je korištenje relevantnih izvora, odnosno stručnjaka, službene dokumentacije, relevantnih studija i izvještaja/istraživanja te provjeravaje istih. Također, relevantni izvori informacija naslov teksta usklađuju sa sadržajem, izbjegavajući senzacionalističke naslove i clickbait. Informacije koje objavljuju vjerodostojni izvori uvijek imaju istaknut impresssum te jasno označen datum objave, kao i ime i prezime autora te svih sudionika ili izvora informacija. Pod značajke vjerodostojnih izvora spada i nepristrana i objektivna analiza odabrane teme, osim ako se ne radi o autorskom komentaru ili kolumni.

Provjera informacija i izvora je izuzetno važna zato što omogućuje funkcionalno i demokratsko društvo, sprječava širenje dezinformacije, lažnog i obmanjujućeg sadržaja, a samim time smanjuje mogućnost pojave moralne panike i sukoba. Također, pristup točnim, provjerenim i nedvosmislenim informacijama i sadržaju, olakšava proces donošenja odluka pojedinca.

Provjeri svoje znanje o vjerodostojnosti izvora i medija:

Cilj kviza je pomoći korisnicima platforme naučiti više o provjeri informacije i izvora.

Ovaj kviz osmišljen je u sklopu projekta „Unaprjeđenje kulture provjere činjenica“ kojeg provodi HUOJ u suradnji s medijskim stručnjacima iz Lider media te Ekonomskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu uz financijsku potporu Europske unije – NextGenerationEU.