VIDEOZAPIS

Informacijska prezasićenost i infodemija

Autor: Jelena Drobnjak, HUOJ
event 18.09.2024.
Izvor: Canva

Razvoj digitalne tehnologije te njegovi produkti poput društvenih mreža, algoritama i domena omogućili su brzu i jednostavnu distribuciju sadržaja i informacija bez obzira na geografske i vremenske prepreke.

Razvoj digitalne tehnologije ubrzao je komunikacijski proces – informacije, podaci, sadržaj velikom brzinom dijeli se online svijetom što se prelijeva u medijski i javni prostor. Porast dostupnih podataka i vijesti, odnosno velika količina informacija i sadržaja koja biva dostupna otežava proces analize pojedincu. Preciznije rečeno, neprekidan priljev sadržaja (podataka, informacija i vijesti) otežava čovjeku kategoriziranje istih, a ujedno i omogućuje porast dezinformacija, lažnih vijesti te manipulativnog i obmanjujućeg sadržaja. Iz minute u minutu raste broj generiranih i dijeljenih vijesti što za posljedicu ima pojavu informacijske prezasićenosti te infodemije. Pojam informacijska prezasićenost opisuje stanje u kojem je pojedinac izložen prekomjernoj količini sadržaja i informacija koju nije u mogućnosti obraditi ni analizirati. Uz informacijsku prezasićenost često se pojavljuje fenomen infodemije, a njihovo ispreplitanje dovodi pojedinca u stanje konfuzije, gubitka povjerenje u medijske, državne i javne institucije te otežava proces donošenja odluka.

Saznaj više o informacijskoj prezasićenosti i infodemiji na videozapisu! ⬇

Financira Europska unija – NextGenerationEU. Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije, kao ni stajališta Agencije za elektroničke medije. Europska unija i Europska komisija ni Agencija za elektroničke medije ne mogu se smatrati odgovornima za njih.