KVIZ

Djeca i mediji

Autor: Jelena Drobnjak, HUOJ
event 19.08.2024.

Provjeri svoje znanje o medijima i njihovom značaju za djecu!

U suvremenom digitalnom dobu, nemoguće je zamisliti život bez interneta i svih njegovih produkata i alata među kojima su i društvene mreže. Internet je postao neizostavan dio svakodnevnog života ljudi 21. stoljeća. Novije generacije odrastaju paralelno s razvojem novih digitalnih uređaja te umjetne inteligencije. Od edukativnih i informativnih emisija i sadržaja preko različitih igrica i zabavnih video sadržaja do komunikacijskih usluga – sve je danas dostupno na internetu. Velika količina sadržaja namijenjena je djeci koja postaju sve prisutniji subjekt na mreži. Na internetu postoje brojne stranice te aplikacije čiji cilj predstavlja edukacija djece o različitim temama na njima razumljiv i zabavan način. Učenje kroz različite igrice i videozapise pomaže da djeca ovladaju kompleksnim temama. Na internetu danas postoje i igre kojima se promiču društveno-poželjne vrijednosti kao što su razumijevanje različitosti, odnosno inkluzija, poštovanje, solidarnost, prijateljstvo te ljubav. Iako internet nudi brojne prednosti, on ujedno nosi i određene rizike te opasnosti koje mogu negativno utjecati na sigurnost djece. Upravo zato je izuzetno važno razgovarati s djecom te roditeljima o pravilnom korištenju interneta te dostupnim online sadržajima. Nisu svi sadržaji na internetu prikladni za djecu stoga je potrebno djecu i roditelje informirati koji sadržaj je afirmativan i potiče pozitivne društvene vrijednosti, a koji sadržaj nije poželjan kako bi online iskustvo djece moglo biti sigurno i pozitivno. Također, djecu je potrebno naučiti da nije poželjno da dijele svoje osobne podatke na internetu, posebice s nepoznatim ljudima. Nadalje, postoji dio sadržaja na internetu koji je dostupan svim korisnicima, a propagira nasilje te diskriminaciju i stereotipe. Sve veći problem postaje cyberbullying koji može imati ozbiljne posljedice na psihičko i mentalno stanje djeteta. Kako bi zaštitili djecu od neželjenog sadržaja potrebno je otvoreno razgovarati s njima o korištenju i djelovanju u online svijetu, postaviti određena vremenska ograničenja kako ne bi došlo do razvoja ovisnosti te zanemarivanja obveza iz stvarnog svijeta i otuđenja te informirati djecu kako prepoznati, a potom i reagirati na neprimjeren sadržaj ili neprimjereno ponašanje u online svijetu.

Europska komisija objavila je interaktivnu knjigu za djecu od 9 do 15 godina pod nazivom  “Vodič za pametno dijete kroz internetski svijet čuda – Komplet čarobnih napitaka i magičnih alata koje djeca mogu upotrebljavati na internetu“. Ovaj vodič omogućuje upliv u svijet interneta te daje savjete za njegovo sigurno korištenje, a dostupan je u digitalnom obliku na službenoj web stranici Europske Unije.

Provjeri svoje znanje o prednostima i opasnostima sadržaja na internetu za djecu na:

Cilj kviza je pomoći korisnicima platforme naučiti o prednostima i opasnostima sadržaja na internetu za djecu.

Ovaj kviz osmišljen je u sklopu projekta „Unaprjeđenje kulture provjere činjenica“ kojeg provodi HUOJ u suradnji s medijskim stručnjacima iz Lider media te Ekonomskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu uz financijsku potporu Europske unije – NextGenerationEU.