Suvremeno doba obilježeno je napretkom tehnologije, a sukladno tome i razvoju novih tehnoloških inovacija, alata i mehanizma. Jedna od najnovijih naprednih tehnologija je deepfake tehnologija koja se definira kao manipulacija ili umjetno generiranje (sinteza) audio, video ili drugih oblika digitalnog sadržaja kako bi se stvorio dojam da se određeni događaj dogodio ili da se netko ponašao ili izgledao drugačije nego što zapravo jest. Korištenjem umjetne inteligencije stvaraju se lažni, ali uvjerljivi videozapisi ili audiozapisi, najčešće prikazujući poznate osobe kako govore ili rade nešto što zapravo nisu rekli ili učinili.
Deepfake tehnologija može biti izuzetno opasna ako se koristi s ciljem manipulacije javnosti, stvaranja propagandnog sadržaja i lažnih vijesti, poticanja diskriminacije, netolerancije i nasilja te preoblikovanje javnoga mnijenja. U posljednje vrijeme svjedoci smo velikih mogućnosti, ali i moći novih tehnologija čija upotreba može potaknuti napredak društva, ali isto tako devastirati njegove temelje. Najčešći oblik manipulativnog sadržaja koji se povezuje s deepfake tehnologijom je obmanjivanje javnosti kroz kreiranje videa poznatih političkih aktera kako izgovaraju diskriminatorne tvrdnje koje zapravo u stvarnosti nisu nikad izrekli. Navedeno može dovesti do jačanja nasilnog ponašanja te društvenih stereotipa i polarizacije društva.
Na pojedinim videozapisima izrađenima uz pomoć deepfake tehnologije moguće je utvrditi da su umjetno generirani sadržaj, npr. analizom neverbalne komunikacije pojedinca, neprirodnim pokretima, izrazima lica koji ne prate tijek videa te lošom sinkronizacijom zvuka.
Tehnologija je ljudskom rodu omogućila mnoge stvari, međutim njezino neoprezno i pogrešno korištenje s ciljem manipulacije i obmane može za posljedicu imati ozbiljne i negativne posljedice na društvo. Kontinuirano informiranje i dodatna edukacija o novoj tehnologiji kao što je deepfake od izuzetne je važnosti, to jest predstavlja jedan od najboljih načina prepoznavanja i zaštite.
U svijetu u kojem je pitanje identifikacije istinitih od obmanjujućih, manipulativnih i lažnih informacija postalo ključno za daljnji napredak društva potrebno je biti na oprezu i provjeravati činjenice koje pročitamo umjesto da ih olako i neoprezno dijelimo dalje.
Provjeri svoje znanje o deepfake tehnologiji na:
Cilj kviza je pomoći korisnicima platforme naučiti što je deepfake i kako ga prepoznati.
Ovaj kviz osmišljen je u sklopu projekta „Unaprjeđenje kulture provjere činjenica“ kojeg provodi HUOJ u suradnji s medijskim stručnjacima iz Lider media te Ekonomskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu uz financijsku potporu Europske unije – NextGenerationEU.