Pojam cheap fake definira se kao oblik medijske manipulacije kojom se kreiraj sadržaj koji na prvi pogled djeluje autentično i realno, iako u stvarnosti nije. Iako je definicija veoma slična deepfake tehnologiji, temeljnu razliku predstavlja činjenica da su za kreiranje deepfake sadržaja potreba napredna znanja, vještine i sofisticirani alati, dok se sadržaj cheap fake tehnologije može lako kreirati uz pomoć pristupačnih tehnoloških alata. Upravo jednostavnost kreiranja i oblikovanja manipulativnog sadržaja uz pomoć cheap fakea čini ga opasnim sredstvom zbog mogućnosti brze i široke distribucije lažnog sadržaja bez većih financijskih ulaganja i naprednog znanja. Uz pomoć cheap fake mogu se izmijeniti, rekonstruirati ili oblikovati fotografije, to jest mogu se prikazati uz pomoć Photoshopa, jednako kao i snimke.
U suvremeno svijetu u kojem digitalna tehnologija ima središnje mjesto, potrebno je posebno paziti na sadržaj i aplikacije koje djeca i mladi koriste i istražuju u svoje slobodno vrijeme. Jedan od najvećih problema među djecom i mladima predstavlja vršnjačko nasilje koje se proširilo internetskim prostorom, a jedan od oblika elektroničkog nasilja među djecom temelji se i na upotrebi cheap fakea. Elektroničko nasilje podrazumijeva korištenje interneta i različitih produkata digitalne tehnologije u cilju proširivanja mržnje, vrijeđanja i omalovažavanja drugih korisnika i slično. Društvene mreže, osim novog oblika zabave, postale su i mjesto na kojem se često mogu pronaći sadržaj kojim se nastoji širiti netolerancija, nerazumijevanje i mržnja. Cheap fake tehnologija omogućila je svakom pojedincu da jednostavno, bez velikih financijskih izdvajanja i sofisticirane tehnologije, oblikuje i dijeli lažne sadržaje kojima je u cilju obmana i manipulacija javnosti te prikaz pojedinca ili događaja u negativnom svjetlu. Nadalje, navedeni sadržaj posebno je štetan za djecu i mlade te može negativno utjecati na njihov daljnji razvoj. Od izuzetne je važno kontinuirano educirati i informirati djecu o potencijalnim opasnostima koje vrebaju na internetu te poticati razvoj kritičkog mišljenja, jednako kao i medijske i digitalne pismenosti.
Provjeri svoje znanje o cheap fake tehnologiji:
Cilj kviza je pomoći korisnicima platforme naučiti što je cheap fake tehnologija.
Ovaj kviz osmišljen je u sklopu projekta „Unaprjeđenje kulture provjere činjenica“ kojeg provodi HUOJ u suradnji s medijskim stručnjacima iz Lider media te Ekonomskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu uz financijsku potporu Europske unije – NextGenerationEU.