Zoran Milanović, kandidat SDP-a i partnera te Dragan Primorac, kandidat HDZ-a i partnera sučelili su se u utorak, 8. siječnja, u studiju Hrvatske radiotelevizije u drugom krugu predsjedničkih izbora predstavljajući svoje političke ideje, pristup različitoj tematici, ciljeve i svjetonazor.
Za vrijeme debate, Zoran Milanović je izjavio: “Hrvatska je kad sam ja bio najlošiji premijer imala izbalansiran proračun po prvi puta primarni proračunski surplus, odnosno suficit. Primorac ne zna što je to. Po prvi puta u povijesti je imala primarni suficit. Po prvi puta u povijesti je imala pozitivan saldo tekućeg računa, dakle ukupna količina kapitala koja je ušla i izašla u Hrvatsku, to je trajalo par godina. Pod Plenkovićem gotovo, dakle Hrvatska već nekoliko godina živi na kredit. Novac dolazi, turizam spašava stvar. Čak ni on ne pomaže da Hrvatska bude u pozitivnoj platnoj bilanci” (Izvor: HRT, 55:03 minuta)
Istražili smo navedenu izjavu i utvrdili da je NETOČNA.
Zoran Milanović bio je premijer Hrvatske od prosinca 2011. do siječnja 2016. godine. Prema podacima Vlade RH, tijekom razdoblja mandata Zorana Milanovića, od prosinca 2011. do siječnja 2016. godine, Hrvatska je svake godine bilježila proračunski deficit. Prema podacima, 2012. godine deficit je iznosio 5,3% BDP-a, dok je isti postotak zabilježen i 2013. godine. U 2014. godini deficit se blago povećao na 5,4% BDP-a, dok je 2015. godine smanjen na 3,4% BDP-a. Prvi suficit od početka mjerenja 2002. godine zabilježen je tek 2017. godine, kada je ostvaren suficit od 0,8% BDP-a. Na temelju ovih podataka, izjava da je Hrvatska tijekom Milanovićevog mandata ostvarila proračunski suficit nije točna zato što je u svim promatranim godinama bilježen deficit.
Što se tiče salda tekućeg računa platne bilance, Hrvatska je tijekom Milanovićevog mandata prvi put zabilježila pozitivan saldo 2014. godine. Prema podacima Hrvatske narodne banke, saldo tekućeg računa 2012. godine bio je negativan i iznosio je -789,80 milijuna eura. Smanjenje negativnog salda nastavilo se 2013. godine, kada je iznosio -472,58 milijuna eura. U 2014. godini saldo je prešao u pozitivan iznos, koji je tada iznosio 131,70 milijuna eura. Taj se trend nastavio i 2015. godine, kada je zabilježen pozitivan saldo od 1.172,27 milijuna eura.
Zaključno, izjava Zorana Milanovića da je Hrvatska tijekom njegova mandata prvi put imala pozitivan saldo tekućeg računa djelomično je točna jer je pozitivan saldo ostvaren u posljednje dvije godine njegova mandata, odnosno 2014. i 2015. godine. Međutim, izjava da je tijekom njegova mandata ostvaren proračunski suficit nije točna, budući da je Hrvatska u tom razdoblju bilježila proračunski deficit svake godine, stoga je izjava ocijenjena netočnom.