TOČNO

Istinitost tvrdnje o odgojno-obrazovnim kapacitetima te ulaganju u mlade i sport u Rijeci

Izvor: foto HINA/ Miljenko KLEPAC/ mk

Grad Rijeka je uveo Zdravstveni odgoj i obrazovanje u škole te osigurao značajna ulaganja u sportske programe.

Regionalni portal Fiuman.hr u ponedjeljak, 26. travnja 2025. godine, objavio je intervju sa Sandrom Krpan, kandidatkinjom koalicije predvođene SDP-om za gradonačelnicu Rijeke. Krpan se u intervjuu osvrnula na mjere i aktivnosti koje je Grad Rijeka implementirao po pitanju djece i mladih.

Za vrijeme intervjua Sandra Krpan izjavila je: “Kada sam postala zamjenica gradonačelnika, bilo je 200 neupisane djece u gradske vrtiće. Postigli smo da su upisana sva djeca s pravom prvenstva. Radila sam na terenu i uspjela pronaći i osigurati dodatne kapacitete. Otvorili smo pet novih prostora za vrtićke i jasličke skupine, osigurali proračunska sredstva za projektiranje novih vrtića. Grad je značajno ulagao u provedbu politika za mlade – financijski, administrativno i infrastrukturno. Savjet mladih aktivno je sudjelovao u kreiranju politika te suorganizirao prvu Nacionalnu konferenciju savjeta mladih. Nakon što je Rijeka uvela prva građanski odgoj, prvi smo u škole uveli i zdravstveni odgoj. Grad Rijeka osigurao je sredstva za nabavu dva nova vozila za potrebe Centra za odgoj i obrazovanje te Centra za autizam – za prijevoz učenika s teškoćama. Ponosna sam na dovršetak projekta i otvorenje zgrade Gradske knjižnice. Zajedno s mojim najužim timom osigurali smo značajno veća sredstva za sportske udruge i sport u Rijeci. Ove godine izdvajanja za sport su rekordna.” (Izvor: Fiuman)

Istražili smo izjavu Sandre Krpan te zaključili da je ona TOČNA.

Naime, 2021. godine kada je Krpan postala zamjenica gradonačelnika grada Rijeke, prema podacima objavljenim na službenim stranicama Grada, zabilježeno je 198 neupisane djece jasličke dobi s prvenstvom upisa te 23 djece vrtićke dobi s prvenstvom upisa.  U lipnju 2024. godine, prema službenoj stranici Grada, u gradske su vrtiće upisana sva djeca s prvenstvom upisa te je ostalo devet slobodnih mjesta u jasličkim kapacitetima, 12 u vrtićkim i 12 u talijanskim skupinama.

Nadalje, prema službenim stranicama Grada, Grad Rijeka je od 2021. godine otvorio 200 novih mjesta u vrtićima, uključujući nove jasličke kapacitete u vrtiću “Baredice”, prostoru Osnovne škole “Nikola Tesla” gdje je otvoren vrtić “Val”, Područnoj školi Orehovica, školi Kozala te u prostorima vrtića “Galeb”, “Oblačić”, “Drenova”, “Delfin”, “Vidrice”, “Kvarner”, “Veseljko”, “Mirta” i “Radost”, te u “Maestralu” i “Potoku” gdje su otvorene nove skupine za djecu s teškoćama iz spektra autizma. 

Također, Grad je značajno ulagao u mlade. U organizaciji Udruge gradova u Republici Hrvatskoj i Grada Rijeke, u Rijeci je od 27. do 29. rujna 2024. održana 7. Nacionalna konferencija savjeta mladih, s ciljem jačanja uloge savjeta mladih u donošenju odluka i lokalnim politikama.

Uz to, prema stranicama Grada, Rijeka je u školskoj godini 2024./2025. prva uvela Zdravstveni odgoj i obrazovanje u šest osnovnih škola. Tim je programom Grad Rijeka postala prva jedinica lokalne samouprave u Hrvatskoj koja želi raditi na razvoju zdravstvene pismenosti djece i mladih. Također, u Prijedlogu proračuna Grada Rijeke za 2024. godinu i projekcija za 2025. i 2026. godinu navedena su sredstva planirana za provedbu ovog programa.

Na kraju, Krpan navodi da su ove godine izdvajanja za sport rekordna. I uistinu, za financiranje Programa javnih potreba u sportu Grada Rijeke u 2025. godini u Proračunu Grada Rijeke predviđeno je 3.064.830,00 eura, što predstavlja najveće izdvajanje za sport do sada.

Nakon provjere navoda iz intervjua, utvrđeno je da su tvrdnje Sandre Krpan točne i utemeljene na službenim podacima Grada Rijeke (Rijeka.hr) i relevantnim javnim izvorima, uključujući Novilist i regionalni.hr. Podaci potvrđuju rješavanje problema neupisane djece u gradske vrtiće, otvaranje novih kapaciteta, organizaciju 7. Nacionalne konferencije savjeta mladih, uvođenje zdravstvenog odgoja te rekordna izdvajanja za sport u 2025. godini. Nijedan provjereni podatak nije doveo u pitanje točnost iznesenih tvrdnji.