Kandidati za predsjednika Republike Hrvatske, Dragan Primorac, HDZ i partneri te Zoran Milanović, SDP i partneri u utorak, 7. siječnja, sudjelovali su u televizijskoj debati na HRT-u.
Na pitanje voditelja “Je li Europska unija dorasla izazovima migracija?”, Zoran Milanović je naveo: “Nije, i to zbog lakomislenosti prije desetak godina. Kada sam ja propustio 800 tisuća ljudi kroz Hrvatsku i isporučio ih Njemačkoj na zahtjev Angele Merkel, bio je to čin prilagodbe okolnostima, ali i znak slabosti sustav” (Izvor: Večernji list, 1:41:15 minuta)
Istražili smo navedenu tvrdnju i utvrdili da je NITI TOČNA NITI NETOČNA.
Prema podacima iz izvješća Pučke pravobraniteljice za 2015. godinu te je godine kroz Hrvatsku prošlo 555.700 izbjeglica, a isprva su se kretale balkanskom rutom od Grčke i Makedonije prema granici s Mađarskom. Kada je ta hrvatska susjeda u rujnu 2015. dovršila izgradnju bodljikave žičane ograde i zatvorila granične prijelaze sa Srbijom, rute izbjeglica skrenule su prema Hrvatskoj.
U izvješću Pučke pravobraniteljice za 2016. godinu navodi se da je krajem 2015. i početkom 2016. godine, kad se dogodilo najveće kretanje izbjeglica i migranata u Europi nakon Drugog svjetskog rata, kroz hrvatski teritorij prošlo 658.068 osoba. Njima je omogućen put prema željenim državama destinacijama, dijelom i stoga zato što prve države ulaza u EU, znači i Hrvatska, nisu mogle samostalno nositi s tako velikim migracijskim pritiskom. Dakle, nije prošlo 800, već nešto manje od 660 tisuća izbjeglica kroz Hrvatsku.
Zaključno, prema dostupnim podacima, spomenuta brojka od 800 tisuća nije potvrđena u službenim izvješćima i vjerojatno predstavlja zaokruživanje ili procjenu ukupnog broja migranata u regiji tijekom te krize.