KVIZ

Informacijska prezasićenost i infodemija

Autor: Jelena Drobnjak, HUOJ
event 19.08.2024.
Izvor: izrađeno uz pomoć AI alata Canve

Provjeri svoje znanje o informacijskoj prezasićenosti i infodemiji!

U novoj digitalnoj eri, protok informacija, podataka te sadržaja postaje sve brži i jednostavniji. Medijski i javni prostor postaje zagušen prekobrojnim podacima i sadržajem koje je teško kategorizirati i obraditi. Svake minute objavljeno je i reproducirano nekoliko novih objava, vijesti i članaka, što polako, ali sigurno dovodi do informacijske prezasićenosti, infodemije te otežane identifikacije lažnog i manipulativnog sadržaja od istinitih informacija. Informacijska prezasićenost definira se kao stanje pojedinčeve izloženosti prekomjernoj količini sadržaja što za produkt ima nemogućnost obrade informacija.

Pojam infodemija odnosi se na iznimno veliku količinu informacija i podataka o određenoj temi ili problemu što za produkt ima otežanu klasifikaciju informacija, a s time i otežanu identifikaciju mogućeg rješenja problema. Problem infodemije posebice dolazi do izražaja u vremenu kriza poput pandemije korona virusa ili za vrijeme ratnih zbivanja i netrpeljivosti. U kriznim vremenima, istinite i točne informacije su ključne kako ne bi došlo do razvoja panike i društvenih nemira. Infodemija može dovesti do razvoja plodnog tla za širenje glasina i lažnih informacija što može za posljedicu imati otežanu komunikaciju i identifikaciju važnih, istinitih i vjerodostojnih informacija i podataka od obmanjujućih, manipulativni informacija te dezinformacija i lažnih vijesti. Također, prevelik broj informacija kojem je pojedinac izložen na dnevnoj bazi može otežati proces donošenja odluka, razmišljanja, analiziranja te posljedično dovesti do povećanja razine stresa.  Upravo zato od izuzetne je važnosti koristiti pouzdane i provjerene izvore informacija i sadržaja te razvoj informacijske, medijske i digitalne pismenosti. 

Na svojoj službenoj Facebook stranici UNESCO je objavio video kreiran u suradnji sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom (WHO) u kojem navodi savjete za smanjivanje potencijalnih negativnih posljedica infodemije: https://www.facebook.com/watch/?ref=embed_video&v=606609753318504. U video zapisu navodi se kako svi dionici imaju važnu ulogu u sprječavanju širenja dezinformacija. Kako bi izbjegli negativni utjecaj infodemije pojedinci bi trebali provjeriti izvore informacija, odnosno pretraživati vjerodostojne izvore i članke.

Provjeri svoje znanje o infodemiji i informacijskoj prezasićenosti na:

Cilj kviza je pomoći korisnicima platforme naučiti o infodemiji i informacijskoj prezasićenosti.

Ovaj kviz osmišljen je u sklopu projekta „Unaprjeđenje kulture provjere činjenica“ kojeg provodi HUOJ u suradnji s medijskim stručnjacima iz Lider media te Ekonomskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu uz financijsku potporu Europske unije – NextGenerationEU.